Urodzona 16 stycznia 1982 roku w Kłodzku. W 2000 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, profil matematyczno-fizyczny. Następnie podjęła studia na Politechnice Wrocławskiej na kierunku elektronika i telekomunikacja, uzyskując w 2005 roku tytuł zawodowy magistra inżyniera w specjalności optoelektronika i technika światłowodowa. Za pracę dyplomową pod tytułem Mikrosoczewki otrzymała wyróżnienie Dziekana Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Pana Profesora Benedykta Licznerskiego. W 2006 roku ukończyła Studium Oficerskie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a następnie rozpoczęła pracę w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu jako dowódca plutonu ogniowego w dywizjonie artylerii samobieżnej.
Pracę naukowo-dydaktyczną w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego WAT rozpoczęła w 2008 roku na stanowisku młodszego inżyniera. Następnie w kolejności obejmowała stanowiska inżyniera, asystenta, adiunkta, profesora uczelni. W 2011 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie Elektronika, w specjalności Optoelektronika. Pracę doktorską na temat Badanie wpływu mechanizmów generacyjno-rekombinacyjnych na charakterystyki prądowo-napięciowe fotodiod z HgCdTe obroniła z wyróżnieniem przed Radą Naukową Instytutu Optoelektroniki WAT. W 2018 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w tej samej dyscyplinie. W 2019 roku otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, cykl publikacyjny pt. Wysokotemperaturowe barierowe detektory podczerwieni z tellurku kadmowo-rtęciowego. Postanowieniem z dnia 27 czerwca 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał jej tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. W 2023 roku została skwalifikowana w prestiżowym rankingu Uniwersytetu Stanforda i wydawnictwa Elsevier obejmującym najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie (World’s Top 2% Scientists 2023).
W pracy naukowej zajmuje się badaniami nad wąskoprzerwowymi materiałami półprzewodnikowymi (HgCdTe, InAsSb, supersieciami InAs/InAsSb) stosowanymi do konstrukcji niechłodzonych detektorów pracujących w zakresie średniej i dalekiej podczerwieni. Jest autorem prac naukowych w wielu renomowanych periodykach z listy Journal Citation Reports (JCR), cytowanych ponad tysiąc sześćset razy, z indeksem Hirsha równym 22 (wg Scopus), jednej recenzowanej monografii w języku angielskim, zatytułowanej Antimonide Based Infrared Detectors: A New Perspective, współautorem wykładów autorskich na konferencje międzynarodowe oraz krajowe, a także kierownikiem i wykonawcą w wielu projektach naukowo-badawczych. Jest promotorem jednej pracy doktorskiej.
Prowadzi wykłady z przedmiotu Fizyka, Technologia elementów półprzewodnikowych oraz Materiały dla odnawialnych źródeł energii. Była opiekunem kilku prac dyplomowych (inżynierskich oraz magisterskich). Cztery prace wykonane pod Jej kierunkiem zostały nagrodzone, w tym dwie nagrodą I stopnia w prestiżowym Konkursie PKOpto im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki. Przed uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego była opiekunem Koła Naukowego Fizyków działającego przy Wydziale Nowych Technologii i Chemii WAT.
Wielokrotnie reprezentowała Akademię w zawodach sportowych na szczeblu rywalizacji między krajowymi uczelniami wojskowymi, a także w Mistrzostwach Wojska Polskiego. Wśród największych osiągnięć należy wymienić zdobycie w 2021 i 2022 roku I. miejsca, a w 2020 i 2023 roku III. miejsca w sprinterskim biegu sztafetowym w Mistrzostwach Polski w Biegu na Orientację, w kategorii 105.
Lokalizacja: Budynek 100, pokój 160 (I piętro)
E-mail: malgorzata.kopytko@wat.edu.pl
Tel.: +48 261 839 049
ORCiD: 0000-0002-5838-3310
ResearchGate: https://www.researchgate.net/profile/Malgorzata-Kopytko
Scopus: 26428245000
Web of Science: Q-6658-2017
Ludzie Nauki: Małgorzata Kopytko