W 2008 roku ukończył jednolite studia magisterskie na Wydziale Nowych Technologii i Chemii WAT na kierunku fizyka techniczna w specjalności „fizyka komputerowa”, zdobywając wcześniej tytuł zawodowy elektronika w specjalności „systemy komputerowe”. W tym okresie jego główne zainteresowania dotyczyły tworzenia algorytmów do własnych symulatorów numerycznych, opisujących zjawiska fizyczne w półprzewodnikach. Dotyczyły one m.in. wyliczania potencjału samouzgodnionego i transportu ciepła w złożonych heterostrukturach półprzewodnikowych. Badania dotyczyły głównie kontekstu materiałów o wąskiej przerwie energetycznej w zastosowaniu do detekcji podczerwieni.

Studia doktoranckie podjęte w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku inżynieria materiałowa ukończył w 2015 r., uzyskując w tej dyscyplinie stopień naukowy doktora w 2016 r. Przedmiotem zainteresowań w tym okresie były badania mechanizmów transportu nośników ładunku w supersieciach półprzewodnikowych InAs/GaSb. W tym czasie i w tej tematyce kierował projektem badawczym finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki, którego głównym efektem było opublikowanie pierwszych na świecie wyników pomiarowych parametryzujących tzw. głębokie poziomy energetyczne w supersieciach InAs/GaSb optymalizowanych na zakres średniej podczerwieni z zastosowaniem technik: spektroskopii Fourierowskiej w podczerwieni i niskoczęstotliwościowej spektroskopii szumowej.

Jego aktualne zainteresowania naukowe dotyczą takich klas metod charakteryzacji, które umożliwiają wnioskowanie o parametrach wielokanałowego transportu elektronowego w strukturach półprzewodnikowych. W tej tematyce kieruje projektem badawczym z regularnym udziałem około 15 wykonawców (rid.wtc.wat.edu.pl). Planowany jest również dalszy rozwój tej tematyki pod jego kierownictwem w latach 2023 – 2024 w ramach programu MEiN Polska Metrologia – tym razem dla materiałów metalicznych. Specyfika kierowanych przez niego projektów badawczych od 2018 r. to głównie badania przemysłowe i prace rozwojowe z nastawieniem na poszukiwanie krajowych odbiorców instytucjonalnych i przemysłowych, oraz uczelnianych kooperantów zagranicznych.


Lokalizacja: Budynek 24, pokój 123 (I piętro)
E-mail: jaroslaw.wrobel@wat.edu.pl
Tel.: +48 261 839 991

 

 ORCiD: 0000-0002-6385-3399

  ResearchGate: https://www.researchgate.net/profile/Jaroslaw-Wrobel

 Scopus: 55169944800