Nr umowy: POLTAJ10/2022/37/LWIRPSBDA/2023
Czas realizacji: 01.07.2023 – 31.06.2026
Koszty całkowite: 1 382 257,04 PLN
Podmiot realizujący: VIGO Photonics S.A., Wojskowa Akademia Techniczna
Koordynator projektu ze strony WAT: płk prof. dr hab. inż. Piotr Martyniuk
Opis projektu:
Celem wspólnego projektu WAT i VIGO Photonics jest opracowanie i zademonstrowanie nowego przyrządu detekcyjnego, pracującego w warunkach wysokotemperaturowych (HOT – high operating temperature, 230 K w pierwszym etapie i 300 K w końcowej fazie projektu) i w zakresie długofalowym do 10.6 mikrometra o parametrach detekcyjnych przewyższających dostępne obecnie na rynku detektory z HgCdTe. Projekt obejmie badania przemysłowe i rozwojowe.
Opracowany w ramach projektu przyrząd pozwoli uzyskać wyższe wykrywalności dzięki ograniczeniu objętości detektora, a co się z tym wiąże, ograniczeniu poziomu szumów i zwiększeniu sprzężenia optycznego poprzez zastosowanie anteny dielektrycznej. „Struktura detektora zostanie osadzona na bazie supersieci-II rodzaju InAs/InAsSb. Dodatkowo chcemy zastosować zintegrowaną z detektorem antenę dielektryczną, która pozwoli zwiększyć wydajność kwantową 2.5× dla długości fali 10.6 mikrometra, co z kolei umożliwi uzyskanie wykrywalności na poziomie > 4e7 Jonsa dla T => 300 K.
Badania będą realizowane w konsorcjum międzynarodowym z Graduate Institute of Photonics and Optoelectronics, National Taiwan University (NTU), Taipei, Taiwan i Semiconductor Research Institute (TSRI), National Applied Research Laboratories (NARLabs), Hsinchu, Taiwan.